Providing you the best range of 500 lph ss ro plant and mineral water treatment plant with effective & timely delivery.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| RO Capacity(Litre/Hr) | 500 LPH |
| Brand | NIHA |
| Plant Application | Bottling Plant |
| Material Grade | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Anthracite + Support Bed |
| Number of Membranes | 2 |
| Usage/Application | Industrial |
| Plant Accessories | Chlorinator |
| Purification Stages | Micron Filtration, Activated Carbon, Ozonation, RO Membrane, Antiscalant Dosing |
| Number Of Membranes In Ro | 1 |
| Certification | ISI |
| Warranty | 1 Year |
| High Pressure Pump | 2 HP |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 1 Piece
The RO Plant is a high-efficiency water purification system that removes dissolved salts, chemicals, and impurities using reverse osmosis technology. Ideal for industrial, commercial, and domestic use, it delivers safe, clean, and great-tasting water for a variety of applications."
₹ 525000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 2000 LPH |
| Plant Type | Mineral Water |
| Filling Capacity | 60 bottle/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Water Purification Process | RO |
| Filling Material | Mineral Water |
| Container Type | Bottle |
| Usage Type | Packaged Drinking |
| Warranty | 1 year |
| Power Source | Electric |
| Plant Accessories | PET Blowing Machine |
| Voltage | 240 V |
| Water Source | Borewell Water |
| Phase | Three Phase |
| Bottle Size | 1000 ml |
| Installation Service | Provided |
| Raw Water Source | Borewell |
| Production Capacity | 50 BPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nishit Teli (CEO)
Haarzeel Engineers Private Limited
A/14, Mahadev Estate 2 Ramol, CTM Ramol Road, Sharp Engineering, Ramol
Ahmedabad - 382449, Gujarat, India