Our product range includes a wide range of automatic bottle filling machinery, pet bottle labeling machine, bottle labeling machine, auto bottle labeling machine and automatic bottle labeling machine.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Filling Product | Water |
| Machine Capacity | 1000 BPH |
| Machine Automation | Automatic |
| Bottle Size | 1000 ml |
| Filling Capacity | 1000 bph |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling Range | 2 L |
| Container Type | Bottle |
| No Of Heads | 3 HEAD |
| Filling Type | Piston |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Body Material | SS |
| Voltage | 240 V |
| Bottle Material | PET |
| Weight | 200kg |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 5 kW |
| Phase Type | Three Phase |
| Machine Material | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Bottle Filling Machinary |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our Automatic Bottle Labeling Machine is ideal for small to medium production batches. With simple operation and adjustable settings, it allows for precise label placement on round bottles—making it a great choice for startups and artisanal brands."
₹ 230000 / Unit Get Latest Price
| Automation Level | Automatic |
| Machine Type | Automatic |
| Bottle Type | PET |
| Labeling Sides | Single Side |
| Capacity | 60 BPM |
| Usage/Application | Labeling |
| Production Capacity | 3000-3600 bottles/hour |
| Orientation | Adjustable |
| Brand | NIHA |
| Voltage | 440V |
| Speed | 1000 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2 kW |
| Labelling Speed | 50 bpm |
| Weight | 250 kg |
| Bottle Size | 50 x 1000 ml |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
| Label Type | Sticker |
| Product Type Labeled | Bottles |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Bottle Type | Flat |
| Machine Type | Automatic |
| Labeling Sides | Single Side |
| Capacity | 3600 |
| Usage/Application | Sticker Labelling |
| Production Capacity | 2400-3600 bottles/hour |
| Brand | NIHA |
| Voltage | 440V |
| Speed | 1200 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Labelling Speed | 20-40 bpm |
| Bottle Size | 50 x 1000 ml |
| Material | SS 304 |
| Frequency | 60 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Bottle Type | PET |
| Labeling Sides | Single Side |
| Capacity | 60 BPM |
| Production Capacity | 2400-3600 bottles/hour |
| Usage/Application | Sticker Labeling |
| Brand | NIHA |
| Voltage | 220V |
| Speed | 1400 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Labelling Speed | 50 bpm |
| Phase | Three Phase |
| Bottle Size | 50 x 1000 ml |
| Material | MS Body |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
This compact Automatic Bottle Labeling Machine is a cost-effective labeling solution for small-scale operations. Designed for ease of use and portability, it helps ensure accurate label placement without the need for electricity or complex setup."
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Bottle Type | Round |
| Labeling Sides | Single Side |
| Machine Type | Automatic Bottle Labeling Machine |
| Capacity | 60 BPM |
| Usage/Application | Sticker Labelling |
| Production Capacity | 2400-3600 bottles/hour |
| Brand | NIHA |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20kW |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Labelling Speed | 50 bpm |
| Driven Type | Electric |
| Bottle Size | 50 x 1000 ml |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | 3 Phase |
| Weight | 200kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nishit Teli (CEO)
Haarzeel Engineers Private Limited
A/14, Mahadev Estate 2 Ramol, CTM Ramol Road, Sharp Engineering, Ramol
Ahmedabad - 382449, Gujarat, India