Our product range includes a wide range of automatic rinsing filling capping machine, water bottle filling machine, automatic bottle filling machine, bottle filling machine and ss filling capping machine.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Number of Heads | 18 |
| Capacity | 4800 BPH |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Machine Type | WATER |
| Filling Principle | Servo Driven |
| Production Capacity (BPM) | 90 BPM |
| Material | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Water bottle rinsing filling and capping machine |
| Power Consumption | 20kW |
| Height Of Conveyor | 27 Inch |
| Weight | 500kg |
| Driven Type | Electric |
| Filling Range | Up to 20 L/kg |
| Material of Construction | SS 304 |
| Control System | PLC with HMI |
| Power Requirement | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Bottle Type | PET |
| Automation Type | Automatic |
| Filling Capacity | 18 bottle/min |
| Filling Head | 4 |
| Production Capacity | 18 bpm |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling Method | Piston |
| Machine Design | step filler |
| Brand | NIHA |
| Packaging Type | Box |
| Material | SS 304 |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | 24 bpm |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Range | 50-1000 ml |
| Voltage | 380 v |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Bottle Filling Machine is a precision-engineered device designed to fill liquid products into bottles efficiently and accurately. Ideal for beverages, cosmetics, pharmaceuticals, and chemicals, this machine ensures consistent volume, hygiene, and speed in your production line."
₹ 1050000 / Unit Get Latest Price
| Filling Product | Water |
| Machine Automation | Automatic |
| Filling Capacity | 3000 bph |
| Filling Range | 1 L |
| Automation Grade | Automatic |
| No Of Heads | 12 head |
| Filling Type | Volumetric |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Power | 3 HP |
| Bottle Material | PET |
| Phase Type | Three Phase |
| Machine Material | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Filling Material | Water |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Filling Product | Water |
| Filling Capacity | 500 bph |
| Warranty | 1 year |
| Filling Range | 18 bpm |
| No Of Heads | 3 Head |
| Filling Type | Piston |
| Capacity | 18 bpm |
| Material | SS 304 |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Bottle Material | PET |
| Power Consumption | 3 HP |
| Phase Type | Three Phase |
| Machine Material | SS304 |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Automation | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Bottle Type | PET |
| Production Capacity | 40 BPM |
| Automation Type | Fully Automatic |
| Filling Head | 6 |
| Filling Material | Mineral Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Container Type | Bottle |
| Brand | Zeel |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 5 kw |
| Filling Range | 50-1000 ml |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Operation | Automatic |
| Filling Product | Water |
| Output Speed | 24 BPM |
| Machine Automation | Automatic |
| Cap Type | Screw Cap |
| Filling Capacity | 1000 bph |
| Production Capacity | 24 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Cap Size Range | 18-28 mm |
| Filling Range | 5 L |
| Bottle Diameter | 25-60 mm |
| No Of Heads | 4 head |
| Filling Type | Volumetric |
| Packaging Type | BOTTLE |
| Material | SS |
| Driven Type | Electric |
| Bottle Material | PET |
| Voltage | 420 V |
| Structure | Rotary |
| Power Consumption | 2 HP |
| Phase Type | Three Phase |
| Body Material | SS304 |
| Machine Material | SS304 |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Perfect for pharmaceutical, cosmetic, and food & beverage industries, this Single Head Automatic Capping Machine provides secure and hygienic cap application. It ensures uniform sealing, reduces operator fatigue, and supports integration with filling and labeling lines."
Nishit Teli (CEO)
Haarzeel Engineers Private Limited
A/14, Mahadev Estate 2 Ramol, CTM Ramol Road, Sharp Engineering, Ramol
Ahmedabad - 382449, Gujarat, India