Leading Manufacturer of bottle sticker labelling machine, ss bottle labeling machine and automatic sticker labeling machine from Ahmedabad.
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Automation Level | Automatic |
| Bottle Type | Round |
| Labeling Sides | Single Side |
| Orientation | Vertical |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | NIHA |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Power | 3 kW |
| Weight | 200 kg |
| Material | SS 304 |
| Label Type | Sticker |
| Product Type Labeled | Bottles |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Bottle Type | Round |
| Machine Type | Automatic |
| Labeling Sides | Single Side |
| Capacity | 40 BPM |
| Usage/Application | Labeling On Round Bottle |
| Production Capacity | 3000-3600 bottles/hour |
| Brand | NIHA |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed | 1200 RPM |
| Conveyor Type | Pneumatic |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Labelling Speed | 40 bpm |
| Driven Type | Electric |
| Bottle Size | 50 x 1000 ml |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Engineered for high-volume production lines, the Automatic Bottle Labeling Machine delivers fast, accurate, and consistent label application. With PLC control, photoelectric sensors, and adjustable speed, it’s perfect for industries like food, beverage, pharmaceuticals, and cosmetics."
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Controller | PLC |
| Production Capacity | 60 BPM |
| Machine Type | Single Side Labeling |
| Bottle Type | Round |
| Label Position | Side |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Bottle Labelling |
| Voltage | 420 V |
| Machine Orientation | Vertical |
| Usage/Application | Industrial |
| Label Application Type | Wet Glue |
| Number Of Labeling Stations | Single |
| Automation Grade | Automatic |
| Labeling Method | Linear |
| Capacity | 40-60 bpm |
| Label Height | 8-150 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nishit Teli (CEO)
Haarzeel Engineers Private Limited
A/14, Mahadev Estate 2 Ramol, CTM Ramol Road, Sharp Engineering, Ramol
Ahmedabad - 382449, Gujarat, India